תיאורית הציפיות של טולמן ואפקט הניגוד

image alt

מאת: עופר סיקולר


התיאוריות הביהביוריסטיות נמנעו מלהתייחס לתהליכים של עיבוד מידע המתרחשים במוחו של האורגניזם ("קופסא שחורה", לדבריהם) וכן תהליכים קוגניטיביים שונים המתווכים בין גירוי לתגובה. 
 

לעומת זאת התיאוריה הקוגניטיבית שמה דגש על האורגניזם עצמו כמתווך בין הקלט (גירוי) לפלט (תגובה) במהלך תהליך הלמידה ועיצוב ההתנהגות.
 

אחד החוקרים המרכזיים בגישה הקוגניטיבית היה אדוארד טולמן (Edward C. Tolman) 1959-1886. טולמן יחס חשיבות רבה לציפייה בתהליך הלמידה. ע"פ גישתו, הציפייה של האורגניזם כי גירוי אחד יגיע בעקבות גירוי אחר היא בעצם השערה אותה הוא בוחן. אם צפיותיו יענו ההשערה מאושרת והקשר בין הגירויים יתחזק. לעומת זאת במידה ולא מתרחשת התוצאה שלה ציפה האורגניזם, הקשר בין הגירויים ייחלש וההשערה תוחלף בהשערה אחרת. 
 

בניסוי שערך טולמן בשנת 1932 אימן שתי קבוצות עכברים לרוץ במבוך על מנת לקבל תגמול מזון. קבוצה אחת זכתה לקבל תערובת סובין בסיום המבוך ואילו השנייה קיבלה גרעיני חמנייה. מהירות הריצה של הקבוצה שקיבלה תגמול בצורת תערובת סובין הייתה מהירה יותר. טולמן הסיק מכך כי עכברים מעדיפים תערובת סובין על פני גרעיני חמנייה, כלומר הסובין מהווה חיזוק מועדף יותר. בהמשך הניסויי, הוחלף המזון לקבוצה הראשונה וגם הם קיבלו גרעיני חמנייה כמו הקבוצה השנייה. לאחר בחינת התוצאות, נמצא כי מהירות ריצתם של העכברים ירדה, ויותר מכך, היא פחותה מזו של עכברי הקבוצה השנייה שמראש קיבלו גרעיני חמנייה והמשיכו כרגיל. 
 

ניסוי זה מציג היטב תופעה הקרויה אפקט הניגוד (contrast effect). כלומר: מעבר מחיזוק מועדף לחיזוק פחות מועדף מפחית במידה ניכרת את קצב התגובה של החיה. את ההסבר לכך לא ניתן לתת ע"פ התיאוריה הביהביוריסטית שכן ע"פ עקרונותיה חיזוק זהה גורם לתגובה זהה.
 

ע"פ הניסויי שתואר וניסויים נוספים אנו למדים כי עצמת התגובה אינה תלויה במאפיינים אבסולוטיים של חיזוק אלא במאפיינים יחסיים. מאפיינים אלו כמובן יחסיים לציפיותיה של החיה שחווה אכזבה או סיפוק של ציפייה כלשהי דבר המשפיע כמובן על המוטיבציה לבצע תגובה מסוימת. 
 

כיצד תבוא לידי ביטוי השפעת אפקט זה על כלב העובד עבור תגמול מזון כאשר נשלב מזון מפתה יותר באימונים או עבודה? 

 
🐾 You'll never walk alone 🐾

כל מוצר שאנו מוכרים באתר עובר תהליך של בדיקה קפדנית ומקצועית ע"י הצוות המיומן שלנו עם הכלבים, ביצוע מקצה שיפורים ורק אז עולה לאתר, כך שאתם הקונים מקבלים את המוצרים הטובים ביותר!

image alt

צרו קשר


עוד פרטים על קולר נקודות לחיצה?

מעוניינים במוצרים שלנו?
רוצים ללמוד אילוף כלבים?
אילופים מיוחדים?

צרו קשר או השאירו פרטים ונשמח לחזור בהקדם.

תקנון השימוש באתר הנ"ל נכתב בלשון זכר אך האמור בו מתייחס לנשים וגברים כאחד.
1. קדימון
2. אתר " Shop.israeldogtrainer.com" (להלן "האתר") הוא אתר המשתמש כאתר מכירה למוצרים חכמים לכלבים ייצוגי עבור אתר " israeldogtrainer.com" והנך מוזמן לקחת בו חלק בכפוף להסכמתך לתנאי השימוש אשר יפורטו להלן.
3. בנוסף השימוש באתר זה על כל תכניו והשירותים המוצעים בו, הורדות של קבצים, מדיה כגון תמונות וסרטונים והתכנים השונים המוצעים לקהל המבקרים עשויים להשתנות מעת לעת או בהתאם לסוג התוכן.
4. הנהלת האתר שומרת לעצמה הזכות לעדכן את תנאי השימוש המוצגים להלן מעת לעת וללא התראה או אזכור מיוחד בערוצי האתר השונים.
5. קניין רוחני
6. האתר כמו גם כל המידע שבו לרבות עיצוב האתר, קוד האתר, קבצי מדיה לרבות גרפיקות, סרטונים, תמונות, טקסטים, קבצים המוצעים להורדה וכל חומר אחר אשר מוצג באתר שייכים במלואם לאתר הנ"ל ומהווים קניין רוחני בלעדי של אתר " israeldogtrainer.com " ואין לעשות בהם שימוש ללא אישור כתוב מראש מאתר " israeldogtrainer.com ".
7. בנוסף אין להפיץ, להעתיק, לשכפל, לפרסם, לחקות או לעבד פיסות קוד, גרפיקות, סרטונים, סימנים מסחריים או כל מדיה ותוכן אחר מבלי שיש ברשותכם אישור כתוב מראש.
8. תוכן האתר
9. אנו שואפים לספק לכם את המידע המוצג באתר ללא הפרעות אך יתכנו בשל שיקולים טכניים, תקלות צד ג או אחרים, הפרעות בזמינות האתר. ולכן איננו יכולים להתחייב כי האתר יהיה זמין לכם בכל עת ולא יינתן כל פיצוי כספי או אחר בשל הפסקת השירות / הורדת האתר.
10. קישורים לאתר חיצוניים אינם מהווים ערובה כי מדובר באתרים בטוחים, איכותיים או אמינים וביקור בהם נעשה על דעתכם האישית בלבד ונמצאים בתחום האחריות הבלעדי של המשתמש באתר.
11. התכנים המוצעים באתר הינם בבעלותם הבלעדית של " israeldogtrainer.com " ואין לעשות בהם שימוש אשר נועד את האמור בתקנון זה (ראה סעיף 3) למעט במקרים בהם צוין אחרת או במקרים בהם צוין כי זכויות היוצרים שייכים לגוף חיצוני. במקרים אלו יש לבדוק מהם תנאי השימוש בקישור המצורף ולפעול על פי המצוין באתר החיצוני לו שייכים התכנים.
12. ניהול משתמשים ומבקרים באתר
13. הנהלת האתר שומרת לעצמה את הזכות לחסום כל משתמש ובין אם על ידי חסימת כתובת הIP של המחשב שלו, כתובת הMACID של המחשב שלו או אפילו בהתאם למדינת המוצא ללא צורך לספק תירוץ אשר מקובל על הגולש.
14. צוות האתר / הנהלת האתר יעשה כל שביכולתו להגן על פרטי המשתמשים הרשומים באתר / מנויים הרשומים באתר. במקרים בהם יעלה בידיו של צד שלישי להשיג גישה למידע מוסכם בזאת כי לגולשים, משתמשים וחברים באתר לא תהיה כל תביעה, טענה או דרישה כלפי צוות האתר " israeldogtrainer.com
15. גילוי נאות
16. באתר זה עשוי לעשות שימוש בקבצי קוקיז (במיוחד עבור משתמשים רשומים ומנויים) ובממשקי סטטיסטיקה פנימיים בכדי לשמור תיעוד סטטיסטי אנונימי של גולשים וניתוח תנועת הגולש/ים, הרגלי גלישה באתר וניתוח קליקים וזמן שהייה.
17. בכל העת ולבד מאשר גולשים המחוברים לאתר המידע הנשמר הוא אנונימי לחלוטין ואין בו את שם הגולש או כל פרט מזהה אחר.
18. איזור שיפוט
19. בעת שאתם עושים שימוש באתר ובמקרה בו התגלתה כל מחולקת אתם מסכימים להלן כי האמור לעיל נמצא תחת סמכות השיפוט הבלעדי של החוק הישראלי תוך שימוש במערכת בתי המשפט הישראליים בלבד במחוז תל אביב.


מדיניות שילוח - אספקת מוצרים תתבצע דרך דואר ישראל או ע"י חברת שליחויות
• במקרה של שילוח דרך דואר ישראל - המשלוח ללא תוספות תשלום וללא התחייבות לזמן אספקה.
• במקרה של שילוח דרך חברת שליחויות – תוספת תשלום עבור המשלוח הינה 35 ₪ עד 3 ימי עסקים.


אחריות בית העסק - כל תוכן האתר נבדק בקפדנות ע"י הנהלת האתר על מנת למנוע תכנים פוגעניים.
במקרה והתגלה תוכן פוגעני/לא הולם – הנהלת האתר מבקשת לדווח על כך באזור "צור קשר"

הגבלת גיל – אין הגבלת גיל לשימוש באתר

ביטול עסקה – ניתן לבטל את העסקה ולהחזיר את המוצר שנרכש עד 14 יום מיום הקניה

הגבלת פרטיות – כל פרטי הלקוחות נשמרים בשרת מאובטח ואינם גלויים/מועברים לגורמי צד ג' מכל סוג.
פרטי הלקוחות באתר נאספים לטובת נתונים סטטיסטיים בלבד ועדכונים על מצב ההזמנות.


האתר עומד בכל הדרישות של התקן PCI-DSS אבטחת מידע בסליקה.