סמיכות ותלות בגירויים

image alt

מאת: עופר סיקולר


הצללה (Overshadowing) - גירויים מורכבים: שני גירויים פשוטים (או יותר) הניתנים סימולטנית ומהווים את הגירוי מותנה. מסתבר שההתניה לכל אחד מהם תלויה לא רק בבולטות שלו, אלא גם בזו של השני וכן בהיסטוריה של שני הגירויים. בעקרון נראה ששני הגירויים מתחרים ביניהם על רכישת הכוח האסוציאטיבי, כך שככל שההתניה לאחד חזקה יותר, ההתניה לשני חלשה יותר. 

גם הבדלים גנטיים בין חיות תורמים למה יילמד. עבור כל מין קיימים גירויים מותנים מסוימים שיותר קל לו ללמוד איתם. לרוב יש קשר לחוש עליו החיה מסתמכת ביותר. לדוגמא: ניסוי שנערך על חולדות (שמסתמכות על חוש הריח והשמיעה, ולא על הראייה) 

פבלוב התנה גירוי מורכב ולאחר מכן בדק את התגובה המותנית לכל גירוי בנפרד. הוא גילה שכששני הגירויים מאופניות שונות (אור וצליל, לדוגמא), רק לאחד המרכיבים הייתה התניה, ולשני לא הייתה התניה כלל (על אף שכשהוא לבדו הוא יכול להיכנס לאסוציאציה בקלות). גם באותה אופנות הוא ראה אותה תופעה, אך רק אם הגירויים היו שונים זה מזה בעוצמתם. פבלוב הסיק שהגירוי החזק/בולט יותר עושה הצללה (overshadowing) לגירוי החלש. תופעת ההצללה תוארה רבות, והכלל הוא שגירוי בעל בולטות גבוהה יותר מצליל על הגירוי השני. 

גורם נוסף הקובע איזה גירוי יצליל על האחר הוא התוקף היחסי של המרכיבים (relative validities). מרכיב יותר חזק הוא זה שמנבא יותר טוב את הופעת הגירוי בלתי מותנה, והוא יצליל על השני. 

חסימה (Blocking) - גורם נוסף המשפיע על הצללה הוא ההיסטוריה של מרכיבי הגירוי המורכב. Kamin חקר תופעה זו והראה שאם היה אימון באחד הרכיבים (A) לפני האימון בגירוי המורכב (AB), לא תהיה כלל התניה ל-B. אפקט זה נקרא blocking (חסימה). בבדיקה פרטנית רואים שבצעדים הראשונים יש מעט התניה ל-B אך בהמשך היא נעלמת. 
 

עקרון רסקורלה ואגנר מסביר את תופעת החסימה 

לכל גב"מ (גירוי בלתי מותנה) יש מקסימום יכולת קישור, שניתן לבצע עליו (100%). בכל צעד למידה נלמדת פרופורציה קבועה ממה שנשאר ללמוד. 

לדוגמא: 

קבוצה 1: נניח שגירוי מותנה ראשון תפס 50% ממה שניתן ללמוד. 

בשלב השני גירוי מותנה 1 ו- 2 מוצמדים ומתחרים על 50% שנותרו, לכן כל אחד 25%. 

קבוצה 2: לא למדה דבר בשלב הראשון, כל גירוי יותנה בנפרד ויקבל 50% קישור לגב"מ. בסיום תהליך הלמידה לקבוצה 1 יש 25% קישור של גירוי מותנה מס' 2 

ולקבוצה 2 יש 50% קישור לכל גירוי מותנה. 

למידה קודמת הפריעה ללמידה חדשה!

  
🐾 You'll never walk alone 🐾

כל מוצר שאנו מוכרים באתר עובר תהליך של בדיקה קפדנית ומקצועית ע"י הצוות המיומן שלנו עם הכלבים, ביצוע מקצה שיפורים ורק אז עולה לאתר, כך שאתם הקונים מקבלים את המוצרים הטובים ביותר!

image alt

צרו קשר


עוד פרטים על קולר נקודות לחיצה?

מעוניינים במוצרים שלנו?
רוצים ללמוד אילוף כלבים?
אילופים מיוחדים?

צרו קשר או השאירו פרטים ונשמח לחזור בהקדם.

תקנון השימוש באתר הנ"ל נכתב בלשון זכר אך האמור בו מתייחס לנשים וגברים כאחד.
1. קדימון
2. אתר " Shop.israeldogtrainer.com" (להלן "האתר") הוא אתר המשתמש כאתר מכירה למוצרים חכמים לכלבים ייצוגי עבור אתר " israeldogtrainer.com" והנך מוזמן לקחת בו חלק בכפוף להסכמתך לתנאי השימוש אשר יפורטו להלן.
3. בנוסף השימוש באתר זה על כל תכניו והשירותים המוצעים בו, הורדות של קבצים, מדיה כגון תמונות וסרטונים והתכנים השונים המוצעים לקהל המבקרים עשויים להשתנות מעת לעת או בהתאם לסוג התוכן.
4. הנהלת האתר שומרת לעצמה הזכות לעדכן את תנאי השימוש המוצגים להלן מעת לעת וללא התראה או אזכור מיוחד בערוצי האתר השונים.
5. קניין רוחני
6. האתר כמו גם כל המידע שבו לרבות עיצוב האתר, קוד האתר, קבצי מדיה לרבות גרפיקות, סרטונים, תמונות, טקסטים, קבצים המוצעים להורדה וכל חומר אחר אשר מוצג באתר שייכים במלואם לאתר הנ"ל ומהווים קניין רוחני בלעדי של אתר " israeldogtrainer.com " ואין לעשות בהם שימוש ללא אישור כתוב מראש מאתר " israeldogtrainer.com ".
7. בנוסף אין להפיץ, להעתיק, לשכפל, לפרסם, לחקות או לעבד פיסות קוד, גרפיקות, סרטונים, סימנים מסחריים או כל מדיה ותוכן אחר מבלי שיש ברשותכם אישור כתוב מראש.
8. תוכן האתר
9. אנו שואפים לספק לכם את המידע המוצג באתר ללא הפרעות אך יתכנו בשל שיקולים טכניים, תקלות צד ג או אחרים, הפרעות בזמינות האתר. ולכן איננו יכולים להתחייב כי האתר יהיה זמין לכם בכל עת ולא יינתן כל פיצוי כספי או אחר בשל הפסקת השירות / הורדת האתר.
10. קישורים לאתר חיצוניים אינם מהווים ערובה כי מדובר באתרים בטוחים, איכותיים או אמינים וביקור בהם נעשה על דעתכם האישית בלבד ונמצאים בתחום האחריות הבלעדי של המשתמש באתר.
11. התכנים המוצעים באתר הינם בבעלותם הבלעדית של " israeldogtrainer.com " ואין לעשות בהם שימוש אשר נועד את האמור בתקנון זה (ראה סעיף 3) למעט במקרים בהם צוין אחרת או במקרים בהם צוין כי זכויות היוצרים שייכים לגוף חיצוני. במקרים אלו יש לבדוק מהם תנאי השימוש בקישור המצורף ולפעול על פי המצוין באתר החיצוני לו שייכים התכנים.
12. ניהול משתמשים ומבקרים באתר
13. הנהלת האתר שומרת לעצמה את הזכות לחסום כל משתמש ובין אם על ידי חסימת כתובת הIP של המחשב שלו, כתובת הMACID של המחשב שלו או אפילו בהתאם למדינת המוצא ללא צורך לספק תירוץ אשר מקובל על הגולש.
14. צוות האתר / הנהלת האתר יעשה כל שביכולתו להגן על פרטי המשתמשים הרשומים באתר / מנויים הרשומים באתר. במקרים בהם יעלה בידיו של צד שלישי להשיג גישה למידע מוסכם בזאת כי לגולשים, משתמשים וחברים באתר לא תהיה כל תביעה, טענה או דרישה כלפי צוות האתר " israeldogtrainer.com
15. גילוי נאות
16. באתר זה עשוי לעשות שימוש בקבצי קוקיז (במיוחד עבור משתמשים רשומים ומנויים) ובממשקי סטטיסטיקה פנימיים בכדי לשמור תיעוד סטטיסטי אנונימי של גולשים וניתוח תנועת הגולש/ים, הרגלי גלישה באתר וניתוח קליקים וזמן שהייה.
17. בכל העת ולבד מאשר גולשים המחוברים לאתר המידע הנשמר הוא אנונימי לחלוטין ואין בו את שם הגולש או כל פרט מזהה אחר.
18. איזור שיפוט
19. בעת שאתם עושים שימוש באתר ובמקרה בו התגלתה כל מחולקת אתם מסכימים להלן כי האמור לעיל נמצא תחת סמכות השיפוט הבלעדי של החוק הישראלי תוך שימוש במערכת בתי המשפט הישראליים בלבד במחוז תל אביב.


מדיניות שילוח - אספקת מוצרים תתבצע דרך דואר ישראל או ע"י חברת שליחויות
• במקרה של שילוח דרך דואר ישראל - המשלוח ללא תוספות תשלום וללא התחייבות לזמן אספקה.
• במקרה של שילוח דרך חברת שליחויות – תוספת תשלום עבור המשלוח הינה 35 ₪ עד 3 ימי עסקים.


אחריות בית העסק - כל תוכן האתר נבדק בקפדנות ע"י הנהלת האתר על מנת למנוע תכנים פוגעניים.
במקרה והתגלה תוכן פוגעני/לא הולם – הנהלת האתר מבקשת לדווח על כך באזור "צור קשר"

הגבלת גיל – אין הגבלת גיל לשימוש באתר

ביטול עסקה – ניתן לבטל את העסקה ולהחזיר את המוצר שנרכש עד 14 יום מיום הקניה

הגבלת פרטיות – כל פרטי הלקוחות נשמרים בשרת מאובטח ואינם גלויים/מועברים לגורמי צד ג' מכל סוג.
פרטי הלקוחות באתר נאספים לטובת נתונים סטטיסטיים בלבד ועדכונים על מצב ההזמנות.


האתר עומד בכל הדרישות של התקן PCI-DSS אבטחת מידע בסליקה.