סימון סרק (False Alert)

image alt

מאת: עופר סיקולר

מהו סימון סרק ?

סימון סרק הוא ביצוע תגובת הסימון שלמד הכלב (פסיבי/אקטיבי) ללא הימצאות גירוי ריח מחומר המטרה במקום. הגורמים העיקריים לתופעה זו קשורים לרוב לשיטת האימון והתנהגות הנוהג באימונים ובחיפושים. כלבים ישאפו להגיע לפרס (חפץ/מזון) בדרך הקלה ביותר עבורם ויעזרו בכל סימן אפשרי בין אם הוא ריח או גירוי שנקלט ע"י חושים אחרים.

 

להלן מספר טעויות נפוצות המובילות לסימוני סרק:

1. רמזים מהשטח, למידת סימנים נלווים להסלקות של חומר.

כשאנחנו נכנסים לתא שטח ומסליקים חומרים אנחנו משאירים בשטח סימנים רבים כגון: מעתקי ריח מכפפות גומי/ אדם מוכר, עקבות ,פציעות קרקע של קבירת חומר באדמה ועוד..

במידה ולאימונים יהיה דפוס קבוע ילמד הכלב להיעזר בסימנים אלו אשר מעידים על הימצאות החומר. כלבים שאומנו בדפוס קבוע עלולים לסמן כחיובי סימנים נלווים כגון: חפירה בקרקע, ריח מכלב אחר, חפץ זר בשטח, ריח אדם מוכר על חפץ כלשהו או מעתקי ריחות מאביזרי אימון מוכרים.

 

אחד הפתרונות היותר טובים להימנע מבעיה זו הוא לבצע הטמנות של חומר המטרה ללא מיכל אכסון קבוע לפרקי זמן ארוכים בסביבה חדשה (פרק הזמן משתנה בהתאם למאפייני השטח). אימון הכלב על חומר ששכב בשטח פרק זמן ארוך שבו כבר אין לכלב יכולת לזהות את הסימנים שהשארנו ילמד את הכלב שהגירוי החשוב הוא ריח המטרה בלבד! בנוסף כמובן שיש לבצע אימונים בהם אותם "רמזים" ישמשו כמסיחים.

לדוגמא: קבירת חומר בקרקע וביצוע מס' חפירות דומות בסמוך. הכלב ילמד לבדוק את החפירות הטריות ולהגיב רק לזו שממנה זיהה את ריח המטרה.

 

2. רמזים אותם מקבל הכלב מהנוהג.

בע"ח וכלבים במיוחד רגישים מאוד לשפת גוף, טונציה ואפילו לשינויים מזעריים בהתנהגות וריח הגוף של הנוהג הנובעים מתחושות פנימיות (תסכול, לחץ, הקלה וכו..), אפקט הנס החכם (מצ"ב קישור בסוף).

בתחילת הכשרה של כלב הרחה הנוהג לרוב יודע היכן מוטמן החומר, המשך דפוס זה בשלב מתקדם יותר בהכשרה עלול לגרום לכך שהנוהג יסמן לכלב היכן החומר גם מבלי לשים לב. הכלב עשוי ללמוד את אותם דפוסי התנהגות קבועים החוזרים על עצמם לפני הגעה למקור ריח המטרה וסימונו.

לדוגמא: הכנסת יד לפאוץ, הכנת חפץ לתגמול, התקרבות ורכינה לעבר הכלב, עידוד מילולי וכדומה. כלב שלמד דפוסים קבועים אלו עלול להוציא לפועל תגובה סופית נלמדת בעת קליטת גירויים מקדימים אלו גם ללא נוכחות ריח המטרה.

במחקרים שונים שנערכו בדקו את השפעת אמונותיו של הנוהג על סימונו של הכלב. המסקנה העולה ממחקרים שונים היא שכאשר הנוהג (מכל סיבה שהיא) סבור שבמקום מסוים ישנו חומר מטרה, הסבירות שהכלב יסמן מקום זה בסימון סרק גדל בצורה ניכרת. הסיכויים לביצוע סימוני סרק כמובן מושפעים מאופי הנוהג, בטחונו בעצמו ובכלב ואופי הכלב. ללא ספק נוהג מיומן שסומך על כלבו מקטין את הסיכוי לסימון סרק ואילו נוהג שלא סומך על הכלב עלול להחזירו שוב ושוב לנקודה ספציפית ולנסות למקד את הכלב. התנהגות זו עלולה לגרום לכלב לסמן סימון סרק עקב הלחץ המופעל עליו ולבצע את מה שהנוהג "מבקש" ממנו – סימון חיובי. ההקלה בלחץ של הנוהג שהכלב "סיפק את הסחורה" מהווה אף היא חיזוק (חיזוק שלילי) עבור הכלב.

 

בביצוע אימונים כאשר הנוהג אינו מודע למיקום החומר אך ישנה נוכחות אדם נוסף היודע את מיקום ההסלקה, עלולה להיות למידה דומה ולכן מומלץ לבצע גם תרגילים בסמיות כפולה (Double-blind) או לוודא שבקר התרגיל יעמוד במקום מרוחק שיאפשר לו לראות את האימון אך יקשה על הכלב להסיק מסקנות מהתנהגותו.

כלב הרחה אמור ללמוד שגירויים אלו המגיעים מבני אדם אינם מספיקים ואילו זיהוי ריח המטרה, הגעה למקור וסימון בהתאם לדרישה, זו הדרך היחידה שתגרום לקבלת הגמול. רק בהיעדר "כוח נבואי" לגירויים מסוימים יפסיק הכלב להסתמך עליהם ולהיעזר בהם, לכן גם מומלץ מאוד לבצע גירויים כמסיחים באימון מבוקר, למשל: פתיחה וסגירה של פאוץ מזון, החזקת התגמול ביד ועוד...

 

לסיכום , תפקידו של מי שמכשיר או עובד עם כלב הרחה הוא ללמד את הכלב להסתמך על חוש הריח בלבד, להגיב לריח המטרה במינונים משתנים, להגיע למקור ולבצע תגובה סופית נלמדת תוך התעלמות מגירויים וריחות אחרים.

 

כלב שיאומן תמיד בדפוסים קבועים יהיה כלב מצוין לאימונים אך בפעילות בזמן אמת סביר מאוד שיתקשה "לספק את הסחורה".
 

1. סמיות כפולה
https://he.wikipedia.org/wiki/סמיות_כפולה

 

2. הנס החכם
https://he.wikipedia.org/wiki/הנס_החכם

 

3. Handler beliefs affect scent detection dog outcomes

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3078300/

  
🐾 You'll never walk alone 🐾

כל מוצר שאנו מוכרים באתר עובר תהליך של בדיקה קפדנית ומקצועית ע"י הצוות המיומן שלנו עם הכלבים, ביצוע מקצה שיפורים ורק אז עולה לאתר, כך שאתם הקונים מקבלים את המוצרים הטובים ביותר!

image alt

צרו קשר


עוד פרטים על קולר נקודות לחיצה?

מעוניינים במוצרים שלנו?
רוצים ללמוד אילוף כלבים?
אילופים מיוחדים?

צרו קשר או השאירו פרטים ונשמח לחזור בהקדם.

תקנון השימוש באתר הנ"ל נכתב בלשון זכר אך האמור בו מתייחס לנשים וגברים כאחד.
1. קדימון
2. אתר " Shop.israeldogtrainer.com" (להלן "האתר") הוא אתר המשתמש כאתר מכירה למוצרים חכמים לכלבים ייצוגי עבור אתר " israeldogtrainer.com" והנך מוזמן לקחת בו חלק בכפוף להסכמתך לתנאי השימוש אשר יפורטו להלן.
3. בנוסף השימוש באתר זה על כל תכניו והשירותים המוצעים בו, הורדות של קבצים, מדיה כגון תמונות וסרטונים והתכנים השונים המוצעים לקהל המבקרים עשויים להשתנות מעת לעת או בהתאם לסוג התוכן.
4. הנהלת האתר שומרת לעצמה הזכות לעדכן את תנאי השימוש המוצגים להלן מעת לעת וללא התראה או אזכור מיוחד בערוצי האתר השונים.
5. קניין רוחני
6. האתר כמו גם כל המידע שבו לרבות עיצוב האתר, קוד האתר, קבצי מדיה לרבות גרפיקות, סרטונים, תמונות, טקסטים, קבצים המוצעים להורדה וכל חומר אחר אשר מוצג באתר שייכים במלואם לאתר הנ"ל ומהווים קניין רוחני בלעדי של אתר " israeldogtrainer.com " ואין לעשות בהם שימוש ללא אישור כתוב מראש מאתר " israeldogtrainer.com ".
7. בנוסף אין להפיץ, להעתיק, לשכפל, לפרסם, לחקות או לעבד פיסות קוד, גרפיקות, סרטונים, סימנים מסחריים או כל מדיה ותוכן אחר מבלי שיש ברשותכם אישור כתוב מראש.
8. תוכן האתר
9. אנו שואפים לספק לכם את המידע המוצג באתר ללא הפרעות אך יתכנו בשל שיקולים טכניים, תקלות צד ג או אחרים, הפרעות בזמינות האתר. ולכן איננו יכולים להתחייב כי האתר יהיה זמין לכם בכל עת ולא יינתן כל פיצוי כספי או אחר בשל הפסקת השירות / הורדת האתר.
10. קישורים לאתר חיצוניים אינם מהווים ערובה כי מדובר באתרים בטוחים, איכותיים או אמינים וביקור בהם נעשה על דעתכם האישית בלבד ונמצאים בתחום האחריות הבלעדי של המשתמש באתר.
11. התכנים המוצעים באתר הינם בבעלותם הבלעדית של " israeldogtrainer.com " ואין לעשות בהם שימוש אשר נועד את האמור בתקנון זה (ראה סעיף 3) למעט במקרים בהם צוין אחרת או במקרים בהם צוין כי זכויות היוצרים שייכים לגוף חיצוני. במקרים אלו יש לבדוק מהם תנאי השימוש בקישור המצורף ולפעול על פי המצוין באתר החיצוני לו שייכים התכנים.
12. ניהול משתמשים ומבקרים באתר
13. הנהלת האתר שומרת לעצמה את הזכות לחסום כל משתמש ובין אם על ידי חסימת כתובת הIP של המחשב שלו, כתובת הMACID של המחשב שלו או אפילו בהתאם למדינת המוצא ללא צורך לספק תירוץ אשר מקובל על הגולש.
14. צוות האתר / הנהלת האתר יעשה כל שביכולתו להגן על פרטי המשתמשים הרשומים באתר / מנויים הרשומים באתר. במקרים בהם יעלה בידיו של צד שלישי להשיג גישה למידע מוסכם בזאת כי לגולשים, משתמשים וחברים באתר לא תהיה כל תביעה, טענה או דרישה כלפי צוות האתר " israeldogtrainer.com
15. גילוי נאות
16. באתר זה עשוי לעשות שימוש בקבצי קוקיז (במיוחד עבור משתמשים רשומים ומנויים) ובממשקי סטטיסטיקה פנימיים בכדי לשמור תיעוד סטטיסטי אנונימי של גולשים וניתוח תנועת הגולש/ים, הרגלי גלישה באתר וניתוח קליקים וזמן שהייה.
17. בכל העת ולבד מאשר גולשים המחוברים לאתר המידע הנשמר הוא אנונימי לחלוטין ואין בו את שם הגולש או כל פרט מזהה אחר.
18. איזור שיפוט
19. בעת שאתם עושים שימוש באתר ובמקרה בו התגלתה כל מחולקת אתם מסכימים להלן כי האמור לעיל נמצא תחת סמכות השיפוט הבלעדי של החוק הישראלי תוך שימוש במערכת בתי המשפט הישראליים בלבד במחוז תל אביב.


מדיניות שילוח - אספקת מוצרים תתבצע דרך דואר ישראל או ע"י חברת שליחויות
• במקרה של שילוח דרך דואר ישראל - המשלוח ללא תוספות תשלום וללא התחייבות לזמן אספקה.
• במקרה של שילוח דרך חברת שליחויות – תוספת תשלום עבור המשלוח הינה 35 ₪ עד 3 ימי עסקים.


אחריות בית העסק - כל תוכן האתר נבדק בקפדנות ע"י הנהלת האתר על מנת למנוע תכנים פוגעניים.
במקרה והתגלה תוכן פוגעני/לא הולם – הנהלת האתר מבקשת לדווח על כך באזור "צור קשר"

הגבלת גיל – אין הגבלת גיל לשימוש באתר

ביטול עסקה – ניתן לבטל את העסקה ולהחזיר את המוצר שנרכש עד 14 יום מיום הקניה

הגבלת פרטיות – כל פרטי הלקוחות נשמרים בשרת מאובטח ואינם גלויים/מועברים לגורמי צד ג' מכל סוג.
פרטי הלקוחות באתר נאספים לטובת נתונים סטטיסטיים בלבד ועדכונים על מצב ההזמנות.


האתר עומד בכל הדרישות של התקן PCI-DSS אבטחת מידע בסליקה.