הבסיס העצבי ללמידה

image alt

מאת: עופר סיקולר


ישנם שינויים מבניים המתרחשים במוחנו ללא הרף כתוצאה מלמידה (על כל צורותיה). על מנת להבין את תהליך הלמידה ברמה העצבית יש להכיר את מבנה תאי העצב ותפקודם.
 

תא עצב, המכונה נוירון בנוי משלושה חלקים עיקריים.

דנדריטים – שלוחות מפוצלות הנראות כמו עץ ונועדו לקלוט מידע מתאי עצב אחרים. (הסתעפות זאת מאפשרת קליטת אות ממספר רב של תאים סמוכים)

גוף התא- המכיל את הגרעין ואת המערכות המאפשרות תפקוד. 

אקסון – שלוחה בצורת גליל היוצאת מגוף התא. בקצה האקסון ישנן הסתעפויות זעירות המכונות כפתורי טרמינאל שתפקידם לשחרר חומר כימי הנקלט בתאי עצב סמוכים. (הסתעפויות אלו מאפשרות העברת אות למספר תאי עצב) 
 

מבלי להיכנס לפירוט מדוקדק של סוגי הנוירונים ושמותיהם, ישנם מספר סוגי נוירונים בעלי תפקידים שונים. נוירונים המפעילים תאי שריר, נוירוני חישה המיועדים לקלוט גירויים כגון: לחץ, חום , הרכב כימי וכו... ונוירונים מקשרים המשמשים כתאי ביניים אשר מעבירים אותות, מעבדים אותם ומטווחים בין מערכות סנסוריות ומוטוריות. 

כמות תאי העצב עצומה, במוח אנושי למשל יש כ 100 מיליארד תאי עצב שמספקים כמות גדולה בהרבה של אפשרויות למסלולים עצביים שונים, כמובן כל מסלול עצבי הוא זיכרון, תחושה או פעולה שונה. 
 

כיצד מתבצעת זרימת המידע בתאי העצב? 

הנוירונים אינם מחוברים אחד לשני ובין קצוות האקסון לדנדריטים של עצב סמוך קיים מרווח מיקרוסקופי. החיבור בין שני תאי עצב נקרא סינפסה ואילו המרווח ביניהם נקרא מרווח סינפטי. כאשר נוירון יורה , עובר אות חשמלי באקסון אשר מגיע לכפתורי הטרמינאל שם משתחרר חומר כימי למרווח הסינפטי, החומר הכימי נקלט בדנדריט של תא עצב שכן. 

תא עצב יכול לקבל שני סוגי אותות. אות מעורר ואות מעכב. כאשר מתקבל אות מעורר חזק מספיק הנוירון המקבל מופעל ויורה אות חשמלי בעצמו. כאשר מתקבל אות מעכב חזק מספיק פוחתים הסיכויים שנוירון זה ירה אות בעצמו. 

ישנן סינפסות מעכבות וסינפסות מעוררות ופעולתם שזורות אחת בשנייה, כך למשל בעת הפעלת יצר צייד (עוררות) אצל בע"ח הוא אינו חש כאב (עכבה) ומסוגל לבצע פעולות שבשגרה ימנע מהם (לנוכח חתול כלב עשוי לגרור את הבעלים למרות קולר דוקרנים על צווארו).
 

פעולה דומה מתרחשת כשאנו לוקחים תרופות שונות הגורמות לשחרור חומר כימי אשר עשוי לשבש או ליעל את מעבר האות במרווח הסינפטי ואף להקשות או להקל על הדנדריט בייצור החומר אותו הוא נדרש לשחרר. 

לכל מחשבה, זיכרון, פעולה מוטורית או גירוי חושי יש ייצוג ע"י מסלול עצבי ייחודי שמופעל, תאי העצב מרשתים את עצמם מחדש בכל רגע נתון. השינויים שחלים בסינפסות עשויים לחזק ולהגדיל או להחליש ולהפחית את החיבורים בין תאי העצב, שינויים אלו יושפעו על ידי הגירויים שנחווה, הזיכרונות, המחשבות והפעולות שנבצע. 

פעולת למידה יוצרת חיבורים חדשים בין תאי עצב, לדוגמא: עצב אחד יורה ומעורר תא עצב סמוך לירות, ככל שהדבר חוזר על עצמו מתרחשים בתאי עצב אלו שינויים כימיים ופיזיים הגורמים להם לחיבור וסנכרון חזק יותר אשר ידרוש פחות מאמץ להפעלה עתידית. 
 

דוגמא נוספת אשר מתוארת היטב ע"י חוק הב (Hebb's rule) , שני תאי עצב שיורים יחד סופם להתחבר יחד (fire together wire together). למשל שתי סינפסות שהתחברו להן בעקבות גירוי של צליל (פעמון) וגירוי של ריח/טעם (מזון) ולבסוף הציגו תגובה משותפת (ריור). 
 

תאי עצב באזורי מוח שונים (כל אזור במוח מייצג דבר אחר בגוף) מפתחים קשרים חזקים ביניהם כשהם נכנסים לפעולה בו זמנית, לעומת זאת תאי עצב שאין ביניהם סנכרון לא יצרו חיבורים ביניהם.

כשבע"ח או אדם לומד לבצע פעולה מוטורית חדשה מופעלים בהתחלה מספר גדול של תאי עצב והביצוע מגושם ואינו יעיל. עם התקדמות הלמידה והתחזקות הקשרים העצביים הרלוונטיים הפעולה הופכת להיות מדויקת ומבוצעת ביתר קלות עד שבסופו של דבר תספיק הפעלה של מספר מועט של תאים לביצוע מושלם.

דוגמא מוחשית מעולמנו: ילד שלומד לנגן על פסנתר, בתחילת דרכו מתקשה לגעת בקלידים בצורה מדויקת ומפעיל שרירים רבים שאפילו גורמים לעוויתות על פניו , לאחר תרגול רב הוא לומד להניע את האצבעות בצורה מדויקת ללא כל מאמץ במהירות וקלילות. 

חוש המישוש למשל יכול להפוך לבררני , לכל פיסת עור קטנה יש תא עצב באזור במוח המייצג את חוש המגע. ככל שנתאמן במישוש באזור מסוים יהפכו תאי העצב לבררניים יותר ויופעלו רק כשחלקים קטנים יותר יקבלו גירוי. 

בכלבי הרחה למשל, הנדרשים לזהות ריח מטרה ולאתרו, עקב חשיפה חוזרת ונשנית לריח המטרה מתפתחת "מומחיות". הסינפסות המופעלות עם קבלת הגירוי יתחזקו והנוירונים יופעלו בקלות רבה יותר לנוכח גירוי קטן יותר. תאי העצב יהיו מסוגלים לשפר את זמן העברת האות ואף את הזמן הנדרש למנוחה בין ההפעלות דבר שיאפשר קבלת קלט בפרקי זמן קצרים יותר. 
 

לנוכח העובדה כי הגירוי העצבי הינו "הכל או לא כלום" (יש אות או אין אות) כיצד ניתן לחוש תחושות שונות כגון ריח חזק או חלש? 
 

התחושה היא תוצאה של שני גורמים, הראשון הוא תדירות העברת הדחפים כאשר תדירות גבוהה מתורגמת במוח לתחושה חזקה והשני הוא מספר תאי העצב המעבירים את האות, ככל שירבו תאי העצב המופעלים ברגע נתון כך יפרש המוח את התחושה כחזקה יותר.

  
🐾 You'll never walk alone 🐾

כל מוצר שאנו מוכרים באתר עובר תהליך של בדיקה קפדנית ומקצועית ע"י הצוות המיומן שלנו עם הכלבים, ביצוע מקצה שיפורים ורק אז עולה לאתר, כך שאתם הקונים מקבלים את המוצרים הטובים ביותר!

image alt

צרו קשר


עוד פרטים על קולר נקודות לחיצה?

מעוניינים במוצרים שלנו?
רוצים ללמוד אילוף כלבים?
אילופים מיוחדים?

צרו קשר או השאירו פרטים ונשמח לחזור בהקדם.

תקנון השימוש באתר הנ"ל נכתב בלשון זכר אך האמור בו מתייחס לנשים וגברים כאחד.
1. קדימון
2. אתר " Shop.israeldogtrainer.com" (להלן "האתר") הוא אתר המשתמש כאתר מכירה למוצרים חכמים לכלבים ייצוגי עבור אתר " israeldogtrainer.com" והנך מוזמן לקחת בו חלק בכפוף להסכמתך לתנאי השימוש אשר יפורטו להלן.
3. בנוסף השימוש באתר זה על כל תכניו והשירותים המוצעים בו, הורדות של קבצים, מדיה כגון תמונות וסרטונים והתכנים השונים המוצעים לקהל המבקרים עשויים להשתנות מעת לעת או בהתאם לסוג התוכן.
4. הנהלת האתר שומרת לעצמה הזכות לעדכן את תנאי השימוש המוצגים להלן מעת לעת וללא התראה או אזכור מיוחד בערוצי האתר השונים.
5. קניין רוחני
6. האתר כמו גם כל המידע שבו לרבות עיצוב האתר, קוד האתר, קבצי מדיה לרבות גרפיקות, סרטונים, תמונות, טקסטים, קבצים המוצעים להורדה וכל חומר אחר אשר מוצג באתר שייכים במלואם לאתר הנ"ל ומהווים קניין רוחני בלעדי של אתר " israeldogtrainer.com " ואין לעשות בהם שימוש ללא אישור כתוב מראש מאתר " israeldogtrainer.com ".
7. בנוסף אין להפיץ, להעתיק, לשכפל, לפרסם, לחקות או לעבד פיסות קוד, גרפיקות, סרטונים, סימנים מסחריים או כל מדיה ותוכן אחר מבלי שיש ברשותכם אישור כתוב מראש.
8. תוכן האתר
9. אנו שואפים לספק לכם את המידע המוצג באתר ללא הפרעות אך יתכנו בשל שיקולים טכניים, תקלות צד ג או אחרים, הפרעות בזמינות האתר. ולכן איננו יכולים להתחייב כי האתר יהיה זמין לכם בכל עת ולא יינתן כל פיצוי כספי או אחר בשל הפסקת השירות / הורדת האתר.
10. קישורים לאתר חיצוניים אינם מהווים ערובה כי מדובר באתרים בטוחים, איכותיים או אמינים וביקור בהם נעשה על דעתכם האישית בלבד ונמצאים בתחום האחריות הבלעדי של המשתמש באתר.
11. התכנים המוצעים באתר הינם בבעלותם הבלעדית של " israeldogtrainer.com " ואין לעשות בהם שימוש אשר נועד את האמור בתקנון זה (ראה סעיף 3) למעט במקרים בהם צוין אחרת או במקרים בהם צוין כי זכויות היוצרים שייכים לגוף חיצוני. במקרים אלו יש לבדוק מהם תנאי השימוש בקישור המצורף ולפעול על פי המצוין באתר החיצוני לו שייכים התכנים.
12. ניהול משתמשים ומבקרים באתר
13. הנהלת האתר שומרת לעצמה את הזכות לחסום כל משתמש ובין אם על ידי חסימת כתובת הIP של המחשב שלו, כתובת הMACID של המחשב שלו או אפילו בהתאם למדינת המוצא ללא צורך לספק תירוץ אשר מקובל על הגולש.
14. צוות האתר / הנהלת האתר יעשה כל שביכולתו להגן על פרטי המשתמשים הרשומים באתר / מנויים הרשומים באתר. במקרים בהם יעלה בידיו של צד שלישי להשיג גישה למידע מוסכם בזאת כי לגולשים, משתמשים וחברים באתר לא תהיה כל תביעה, טענה או דרישה כלפי צוות האתר " israeldogtrainer.com
15. גילוי נאות
16. באתר זה עשוי לעשות שימוש בקבצי קוקיז (במיוחד עבור משתמשים רשומים ומנויים) ובממשקי סטטיסטיקה פנימיים בכדי לשמור תיעוד סטטיסטי אנונימי של גולשים וניתוח תנועת הגולש/ים, הרגלי גלישה באתר וניתוח קליקים וזמן שהייה.
17. בכל העת ולבד מאשר גולשים המחוברים לאתר המידע הנשמר הוא אנונימי לחלוטין ואין בו את שם הגולש או כל פרט מזהה אחר.
18. איזור שיפוט
19. בעת שאתם עושים שימוש באתר ובמקרה בו התגלתה כל מחולקת אתם מסכימים להלן כי האמור לעיל נמצא תחת סמכות השיפוט הבלעדי של החוק הישראלי תוך שימוש במערכת בתי המשפט הישראליים בלבד במחוז תל אביב.


מדיניות שילוח - אספקת מוצרים תתבצע דרך דואר ישראל או ע"י חברת שליחויות
• במקרה של שילוח דרך דואר ישראל - המשלוח ללא תוספות תשלום וללא התחייבות לזמן אספקה.
• במקרה של שילוח דרך חברת שליחויות – תוספת תשלום עבור המשלוח הינה 35 ₪ עד 3 ימי עסקים.


אחריות בית העסק - כל תוכן האתר נבדק בקפדנות ע"י הנהלת האתר על מנת למנוע תכנים פוגעניים.
במקרה והתגלה תוכן פוגעני/לא הולם – הנהלת האתר מבקשת לדווח על כך באזור "צור קשר"

הגבלת גיל – אין הגבלת גיל לשימוש באתר

ביטול עסקה – ניתן לבטל את העסקה ולהחזיר את המוצר שנרכש עד 14 יום מיום הקניה

הגבלת פרטיות – כל פרטי הלקוחות נשמרים בשרת מאובטח ואינם גלויים/מועברים לגורמי צד ג' מכל סוג.
פרטי הלקוחות באתר נאספים לטובת נתונים סטטיסטיים בלבד ועדכונים על מצב ההזמנות.


האתר עומד בכל הדרישות של התקן PCI-DSS אבטחת מידע בסליקה.